NLP or other therapy

NLP או טיפול פסיכותרפיה מסורתי. במה לבחור?

האם אתה תוהה לגבי ההבדל בין NLP לפסיכותרפיה מסורתית? המשך לקרוא על מנת להכיר את ההבדלים, קווי הדמיון, מתי ובאילו מצבים תוכל לשקול לפנות לכל אחד מהם.

הגדרות היסוד

פסיכותרפיה מסורתית היא דרך טיפול להתמודד עם מצבים נפשיים סבוכים. באמצעות שיחות בטיפול הפסיכותרפיה, יכול המטופל לדבר על הבעיות הפסיכולוגיות שלו ולהשתחרר מהעומס המכביד עליו. הרעיון הוא שהמטופל מוצא כדרך המפגשים פתרונות לבעיותיו ולדאגותיו הנפשיות על ידי בחינת נקודות מבט שונות וגישות תיאורטיות שונות אותם מציף המטפל במהלך המפגשים, ואף שימוש בתרופות במידת הצורך.

מפגשי הפסיכותרפיה, מהווים, פעמים רבות, מוצא ארוך טווח לטיפול בבעיה, מתוך כוונה לחלץ את מירב התחושות והמחשבות האפשריות מהמטופל ולשפר בהדרגה את מצבו הנפשי.

NLP (Neuro-Linguistic Programming) היא טכניקה טיפולית המשמשת לזיהוי ותכנות מחדש של דפוסים לא מודעים של מחשבות והתנהגות על מנת לשנות תגובות פסיכולוגיות. גישה זו נוצרה על ידי ריצ'רד בנדלר וג'ון גרינדר והיא גישה מודרנית יחסית לטיפול.
ה-NLP ממוקד יותר בשיטות שונות, מוגדרות מראש בהתאם להגדרת המטרות, לעיתים, מאמן מוסמך- ב-NLP יבנה תהליך חדש, אך גם תהליך זה מבוסס שיטות קיימות. הפסיכותרפיה, פחות מבוססת על שיטה סדורה ויותר גמישה. הפסיכותרפיה מבוססת על מספר גישות שונות ומבוססת על תיאוריה.

הבדלים בין NLP ופסיכותרפיה

בואו נפרט כמה מהבדלים בין NLP לפסיכותרפיה:

ב-NLP ובפסיכותרפיה אין הגדרה זהה להתנהגויות המטופל. ה- NLP לוקח בחשבון שכל התנהגות שהיא, מתקיימת מתוך כוונה חיובית ונכונה לאדם ברגע קיומה.
ב-NLP אין צורך בהיסטוריית הלקוח כדי לעבוד קדימה על המצב הנוכחי שלו.
פסיכותרפיה מכנה את ההכרח בביצוע אבחון של בריאותו הנפשית של הפרט, בעוד שאין צורך בכך כשמדובר ב-NLP.
פסיכותרפיה עשויה לכלול רישום תרופות למטופל בעת הצורך.
המנחה בNLP אינו מטפל הלוקח אחריות על מצב המטופל, אלא משקף לו את מצבו ומעודד אותו באמצעות שיטות סדורות להגיע לפתרון בעצמו. לכן, ב-NLP אין מתייחסים ללקוחות כמטופלים", מכיוון שהוא אינו נחשב כרופא, וההשקפה היא שלקוחותיו אינם בהכרח נתונים למחלות נפש.
NLP מובנה יותר בניגוד לפסיכותרפיה שאינה קובעת אסטרטגיה ברורה להשגת מטרה סופית.

NLP או פסיכותרפיה: מתי ולמה?

אנשים פונים לפסיכותרפיה מסיבות שונות ובנסיבות שונות. החולים שייכים לקבוצות גיל שונות, מילדים ועד אנשים מבוגרים. הפסיכותרפיה עשויה לכלול טיפולים רפואיים. NLP לא מיישם את ההיבט הרפואי; בניגוד לפסיכותרפיה, אסור לרשום מרשמים רפואיים.

ה-NLP, כגישה, הוא חלק מהפסיכולוגיה. כאשר המטופל מתחיל טיפול פסיכולוגי והגיע לשלב בו הוא מוכן להחיל שינויים במצבו, כאן יהיה למטפל ב-NLP הערך המוסף העצום.

זה לא אומר ש-NLP חשוב רק כאשר המטופל נחשף לפסיכותרפיה! NLP Practitioner יכול להתערב בכל עת במיוחד כאשר ללקוח יש חששות אישיים או מקצועיים ואינו סובל ממחלת נפש ספציפית. ה-NLP אז יעזור לו להיפטר מהכאוס ולמצוא את הפתרון המתאים לו.

שביעות רצון לקוח NLP ופסיכותרפיה

ל-NLP ולפסיכותרפיה ישנם הנחות שונות באשר לתפקוד המוח האנושי והקשר שלו עם הגוף. מכאן שלפסיכותרפיסט ולמטפל ב-NLP ישנם ציפיות שונות לגבי המטופל ודרכי התגובה שלו לטיפול.

עבור הפסיכותרפיה, התוצאות צפויות להמצא לאחר תקופה ארוכה לרוב, חודשים ואף שנים. בתחילה, משוחחים רבות על הבעיה ומציפים אותה. לאחר מכן מנסים את הגישות השונות להתקדמות ולהחלמה.

ב-NLP, לעומת זאת, גם מספר מפגשים מועט (ואף מפגש אחד במקרים ספציפיים) יכולים לעזור וזאת באמצעות תכנות מחדש של המוח על מנתי ליצור תגובות אופטימליות ולהשיג את המטרה הסופית תוך פרק זמן קצר.

סיכום:

 

אם יש לך בעיות חברתיות ותקשורתיות או בעיות פסיכולוגיות לא פשוטות שאינן מצריכות טיפול רפואי, אם כבר השקעת בפסיכותרפיה ועדיי מצאת ששיטת טיפול זו אינה נותנת לך את המענה הנכון. אם אתה מאמין שאתה יותר למה אתה חותר ויכול לתאר את המצב הרצוי בצורה חיובית, ייתכן וה-NLP מתאים לך.

ל-NLP ישנן התמחויות רבות. NLP יכול לעזור לטפל בבעיה עם סממנים פיזיים (למשל אלרגיה) אך גם בבעיות נפשיות מורכבות. NLP יכול לעזור לטפל בילדים הסובלים מבעיות חברתיות, ADHD, בוגרים הסובלים מטראומה ואף אנשים אשר לא מגדירים את מצבם הקיים כמצב בעייתי אך שואפים למצב אחר, אשר ייטיב איתם יותר (השגת מטרות)

על מנת לבדוק את האפשרויות שלכם לטיפול, מומלץ לחפש מטפל מוסמך, על פי תחום ההתמחות המבוקש. אינדקס מטפלי NLP יאפשר לכם לעשות כן, לפנות אל המטפלים, לבקש המלצות ולבדוק אם קיים חיבור אישי למנחה המאפשר לכם להתחיל טיפול. כאמור, ב-NLP, טיפול ממוצע אורך עד ל-15 מפגשים ולא מן הנמנע לעקוב כבר מהמפגשים הראשונים אחר התוצאות, לוודא שאכן מתחולל שיפור הדרגתי ולהבין שהפתרון בדרך.