שמאי מקרקעין וקבוצות רכישה

 

עם התחממות שוק הנדל"ן ועליית מחירי הדיור, מתרחבת גם תופעת קבוצות הרכישה. מדובר בהתארגנותם של אנשים פרטיים לצורך קניה של קרקע ובנייה עליה, ללא צורך ביזם או קבלן. הקבוצה חוסכת בדרך זו את הרווח שגובה היזם או הקבלן ובכך מסוגלים חברי הקבוצה לבנות לעצמם בית במחירים אטרקטיביים. מאחר ואנשי הקבוצה אינם אנשי מקצוע מתחום המקרקעין, חיוני הדבר שראשי הקבוצה יסתייעו בשירותיהם של יועצי נדל"ן מן השורה הראשונה, אשר ילוו את הפרויקט מתחילתו ועד סופו. אחד מאנשי המקצוע החשובים ביותר למארגני קבוצת הרכישה הוא שמאי המקרקעין. שמאי מקרקעין הנו מומחה נדל"ן המצוי בכל האספקטים של נכס מקרקעין. השמאי רוכש השכלה מקיפה לא רק בדיני מקרקעין, מיסוי מקרקעין ועקרונות הערכת שווי של נכסים, אלא גם באספקטים של הנדסת בניין, אדריכלות, מיפוי ומדידות, כלכלה וחשבונאות. למעשה, מדובר בסמכות עליונה בתחום הנדל"ן, המסוגל להעריך נכונה את שווי הזכויות בכל נכס.

כאשר מאתרים מארגני קבוצת הרכישה קרקע המתאימה לבנייה, הם יפנו לשמאי מקרקעין ויבקשו את חוות דעתו. שמאי המקרקעין יכין עבורם דו"ח מיוחד, שיפרט את שווי הקרקע ואת אפשרויות הבניה המתאימות לקרקע זו. בנוסף, יכין שמאי המקרקעין עבור חברי קבוצת הרכישה גם דו"ח הקרוי "דו"ח אפס". במסמך זה יפרט השמאי את המצב התכנוני והמשפטי של הנכס וגם את אומדן עלויות הבניה ושווי הנכסים העתידיים (שיבנו על הקרקע).  מדובר בדו"ח מקיף ביותר, הנחוץ לקבוצה גם לצורך קבלת מימון בנקאי לפרויקט. ללא קבלת "אור ירוק" מן השמאי, לא תתחיל קבוצת הרכישה לבצע את הפרויקט.

 

כדי לאתר שמאי מקרקעין יתייעצו מארגני הקבוצה עם אנשי מקצוע מתחום הנדל"ן. עורכי דין, אדריכלים, מהנדסי בנין, יזמי נדל"ן ובעלי סוכנויות תיווך- כל אלו יכולים להמליץ בפני אנשי הקבוצה על שמאי מקרקעין רלוונטי. חיפוש בגוגל יניב גם הוא תוצאות רבות. בדרך כלל יעדיפו אנשי קבוצת הרכישה לשכור את שירותיו של שמאי מקרקעין אשר צבר ניסיון ומומחיות בייעוץ לקבוצות רכישה. הם יפגשו עם השמאי המיועד וישמעו ממנו אודות קבוצות רכישה שייעץ להן בעבר. מאחר וחשיבותו של שמאי המקרקעין במקרה זה היא רבה, יעדיפו קבוצות הרכישה לעבוד עם שמאים וותיקים וידועים, גם במחיר עלות גבוהה מהממוצע.

הכותב, ארז אריה, בעלים בחברת צ'ק האוס המספקת שירותי בדק בית ושומת מקרקעין.

X
Loading