היכן לומדים שמאות מקרקעין ומה כוללים הלימודים? | GoPro

מבין המקצועות המבוקשים והמכניסים ביותר, תופס מקצועו של שמאי המקרקעין מקום של כבוד מזה שנים רבות. יש לכך סיבה טובה: שמאי מקרקעין הוא האדם המסוגל להעריך את שווי זכויות המקרקעין בנכסי נדל"ן מכל סוג שהוא: קרקעות, דירות, בתים, מגרשים וכיוצא בזה.

מדובר בעניין מורכב ביותר. לשם כך הוא עובר הכשרה מקיפה ומעמיקה בכל התחומים הנדרשים לכך, לרבות: סוגיות משפטיות במקרקעין, סוגיות של מיסוי מקרקעין, דיני תכנון ובניה, הנדסת בנין, אדריכלות, עקרונות קביעת שומה, סוגיות במימון ובחשבונאות ועוד.

היכן לומדים שמאות מקרקעין ומה כוללים הלימודים? על כך במאמר שלפניכם.

דרישות מקדמיות לצורך עיסוק

טרם שאנו סוקרים את מוסדות הלימוד המלמדים את לימודי שמאות מקרקעין ואת נושאי הלימוד, הכרחי שנבין באילו דרישות חייב אדם לעמוד, כדי שיותר לו לעסוק במקצוע זה על פי חוק.

ובכן, לפי חוק שמאי מקרקעין 2001, אדם יכול לעסוק במקצוע זה אם הוא מקיים את התנאים הבאים:

 1. הוא בעל תואר ראשון ממוסד להשכלה גבוהה.
 2. הוא עומד בהצלחה בבחינות של מועצת השמאים.
 3. הוא עובר תקופת התמחות בשמאות.
 4. הוא עומד בהצלחה בבחינת שומה למעשה.

נשים לב, אם כך, שאין כל הכרח שהשמאי יהיה בעל תואר ראשון בתחום הקשור לשמאות, כמו למשל גיאוגרפיה, משפטים או אדריכלות. למעשה, שמאי מקרקעין יכול להיות אפילו בעל תואר בספרות, קולנוע או מדעי המדינה ועדיין לעסוק במקצוע (אם הוא מקיים את התנאים האחרים, כמובן). יתר על כן, אין אפילו הכרח שהשמאי ילמד לימודי שמאות במוסד כלשהו. אם רצונו בכך, הוא יכול ללמוד את כל החומר בכוחות עצמו ולגשת לבחינות השמאים באופן עצמאי.

היכן לומדים?

מבין המוסדות המלמדים את תחום שמאות המקרקעין בארץ, ניתן למנות את המוסדות הבאים:

 • אוניברסיטת חיפה, היחידה ללימודי חוץ והמשך
 • המרכז האוניברסיטאי אריאל שבשומרון
 • הטכניון, היחידה ללימודי חוץ והמשך
 • המכללה למינהל
 • המכללה האקדמית אשקלון, היחידה ללימודי חוץ
 • המכללה האקדמית להנדסה בירושלים (בשיתוף עם הטכניון)

כמו כן, כדאי לעקוב אחרי הפרסומים בעיתונות, שכן מידי פעם ניתן לגלות עוד מוסד אקדמי המציע לימודי שמאות מקרקעין. מי שמסיים את הלימודים במוסדות אלו מקבל מהמוסד תעודה (דיפלומה), המעידה על הכשרתו המקצועית בתחום.

כדאי לציין כי קיימים גם מוסדות המציעים לימודי שמאות במקביל ללימודי תואר ראשון, בתחומים כמו הנדסה אזרחית, כלכלה וניהול, ארכיטקטורה ועוד. בצורה כזו מקבל התלמיד גם תואר ראשון בתחום שבחר וגם דיפלומה בלימודי שמאות. זוהי אופציה אטרקטיבית מאוד, שתלמידים רבים אכן בוחרים בה.

מה כוללים הלימודים?

כפי שציינו לעיל, הכשרתו המקצועית של שמאי מקרקעין אינה טריוויאלית והיא כוללת נושאים רבים ומגוונים. להלן חלק ניכר מהם:

 1. תורת השמאות.
 2. יסודות ועקרונות בהערכת מקרקעין.
 3. יסודות הכלכלה (מיקרו ומקרו)
 4. מדידה ומיפוי
 5. סטטיסטיקה
 6. תכנון ובניה (יסודות ודינים)
 7. יסודות המימון, כפי שהם משתקפים בקביעת שומת מקרקעין
 8. חוקים משפטיים רלוונטיים
 9. מיסוי מקרקעין
 10. יסודות החשבונאות, לרבות ניתוח דוחות כספיים

משך הלימודים משתנה והוא נמשך בדרך כלל כשלוש שנים או קצת פחות מזה, בהתאם למוסד המציע אותו. כדאי לשים לב שמאחר וישנם תלמידים שכבר למדו חלק מנושאים אלו במסגרת התואר הראשון שלהם, הם מקבלים פטור מכמה בחינות של מועצת השמאים ועל כן פטורים מלימוד קורסים מסוימים. כך למשל, בוגרי תארים בכלכלה ומינהל עסקים פטורים מלימודי (ומבחינות) יסודות הכלכלה, בוגרי אדריכלות פטורים מלימודי תכנון ובניה ויסודות הנדסת בנין וכדומה.
 


עבור לחיפוש שמאי מקרקעין באתר GoPro

X
Loading